תזונת ספורט - דיאטה לספורטאים

תזונת לספורטאים מותאמת למטרות המדויקות של הספורטאי. המטרות יכולות להיות:
פיתוח גוף, העלאת מסת שריר, הורדת אחוזי שומן, חיזוק הגוף, העלאת קצב חילוף החומרים, שיפור מצב – הרוח, העלאת רמות האנרגיה, ירידה במשקל, שמירה על משקל תקין, הורדת שומן בטני ועוד.

 

תזונאית ספורט

דיאטנית, דיאטה

כחלק מהכשרתי כנטרופותית, אני מתמחה בתזונה לספורטאים ואשמח לבנות לכם תפריט אישי ומותאם לתזונה לספורטאים. תזונאית ספורט טובה, בונה תפריט תזונה לספורטאים הלוקח בחשבון את ענף הספורט בה עוסק הספורטאי.

תזונאית ספורט מקצועית

 

השיטה שלי לתזונת ספורטאים

שיטת הטיפול שלי בספורטאים: מה כולל התהליך להתאמת תזונה נכונה לספורטאים?

אין מזון על או תפריט תזונת לספורטאים אחד שאפשר להצביע עליו כאופטימלי לשיפור הביצועים הספורטיביים. אמנם התפריט מתבסס על הנחיות תזונתיות מסודרות, אך חייב להתחשב בכמה פרמטרים אישיים של המתאמן. רק לאחר איסוף המידע האישי, שלב אחר שלב, אפשר לבנות תכנית תזונתית התפורה למידותיו. אפרט כעת את אותם שלבים לבניית תפריט תזונה לספורטאים. אבל כבר בשלב זה חשוב לציין שליווי צמוד של תזונאית ספורט ישפר משמעותי את התוצאות.

בניית תפריט תזונה לספורטאים - שלב א': תשאול אופי האימונים על ידי תזונאית ספורט

על מנת לבנות תפריט תזונה לספורטאים באופן המקצועי ביותר, ראשית יש להבין כיצד נראה מערך האימונים של המתאמן במהלך השבוע והשנה ולשאול למשל: באיזה ענף ספורט מדובר? מהו ותק הספורטאי בענף? מהי תדירות האימונים ומשכם? איך בנויה עונת האימונים ובאיזה שלב נמצא הספורטאי כרגע? איך מרגיש הספורטאי באימון או בתחרות. תזונאית ספורט שלא תתייחס לנקודות אלו בשלב ראשוני לא תעשה את עבודתה על הצד המקצועית ביותר. אני מבטיחה טיפול מקצועי בכל מתאמן וניתוח מקצועי של הדרך להצלחה משותפת כבר החל משלב התשאול.

 

בניית תפריט תזונה לספורטאים - שלב ב': מדידות

השלב השני בבניית כל תפריט תזונה לספורטאים הנו שלב המדידות. שלב זה כולל שלל בדיקות כגון: בדיקת משקל, גובה, אחוזי שומן, מסת שריר, שומן בטני, קצב חילוף החומרים ועוד. תזונאית ספורט יודעת להגיד מה היעד המתאים בהתאם לגוף הספורטאי ולענף בה מדובר.
המדידות עוזרות בהגדרת יעדים בהתאם לענף הספורט, בקביעה האם צריך להוריד אחוזי שומן/ לעלות מסת שריר כדי להיות יותר קליל/ חזק באימונים ולשפר ביצועים ועוד.
מדידת קצב חילוף החומרים עוזרת לקבוע מהי כמות האוכל המתאימה לספורטאי ביום. על בסיס שלב זה, תזונאית הספורט תחל בשלב בניית תפריט התזונה לספורטאים.

תפריט תזונה לספורטאים

בניית תפריט תזונה לספורטאים - שלב ג': בדיקות דם

השלב השלישי בכל בניית תפריט תזונה לספורטאים על ידי תזונאית ספורט מקצועית הנו שלב בדיקות הדם. יש לבצע בדיקות דם מקיפות אחת לשנה, כאשר מומלץ לבצען לפני תחילת עונת האימונים. הבדיקות נועדו לעקוב אחר רמות השומנים בדם, הכולסטרול, הסוכר, לשלול אנמיות, למצוא חסרים תזונתיים ולתקנם באמצעות תפריט תזונת ספורט מותאם.

בניית תפריט תזונה לספורטאים - שלב ד': סדר היום

השלב הרביעי בכל בניית תפריט תזונה לספורטאים כולל את בדיקת סדר היום המתאמן - האם הוא נמצא בבית רוב היום או שמא בחוץ? האם הוא יושב מול מחשב רוב היום? האם הוא מרבה בטיסות? האם סדר היום שלו עמוס ולכן הוא לא מוצא את הזמן לארגן ארוחות מסודרות ולשמור על תפריט תזונתה מקצועי לספורטאים?

היצירתיות בבניית תפריט תזונת ספורט ומתן פתרונות למקרים שונים הכרחיים על מנת לסייע לספורטאי להתגבר על חוסר שגרה ולהצליח לספק לגוף את המזון הדרוש.

תזונאית ספורט לבניית תפריט

בניית תפריט תזונה לספורטאים - שלב ה': העדפות מזון אישיות

השלב החמישי בכל בניית תפריט תזונה לספורטאים הנו בירור העדפות המזון האישיות של המתאמן: האם יש הגבלות תזונתיות הנובעות ממחלה או מבעיה רפואית, כמו סכרת, צליאק או כולסטרול גבוה? האם ישנן אלרגיות למזונות מסוימים? האם יש מאכלים שהספורטאי פשוט לא מעוניין לאכול? ההמלצות התזונתיות ישתנו על פי המגבלות וגם על פי ההעדפות האישיות - לצמחוני יותאם תפריט תזונת ספורט צמחוני והסוכרתי יקבל הנחיות מיוחדות להתנהלות עם הפחמימות.

בתור תזונאית ספורט בעלת ניסיון מקצועי רב, כמובן שיש לי מגוון אופציות בתחום התזונה הבריאה ולכן תמיד אתן דגש בבניית תפריט תזונה לספורטאים המכיל מזונות על פי העדפותיו האישיות של הספורטאי, בכפוף לכך שהם באמת יהיו מזינים ויסייעו בהצלחה בתהליך.

על פי ניסיון של שנים רבות, נוכחתי לדעת שכדי להוביל ספורטאי להצלחה ולשמירה על תזונת ספורט נכונה לאורך זמן, יש צורך ממשי בכך שהוא ייהנה עד כמה שניתן מהתהליך ומסוגי המזון אותם הוא נדרש לאכול באופן מוקפד. הרי כמה זמן אפשר לשמור על משטר תזונתי ללא הנאה, אפילו אם מדובר רק בהנאה קטנה?

בניית תפריט תזונה לספורטאים - שלב ו': התאמת התפריט הנכון

השלב השישי והאחרון בבניית תפריט תזונה לספורטאים הנו התאמת התפריט הנכון לנתוני ולהעדפות הספורטאי. לדוגמה, התאמת סוג הקמח לקצב חילוף החומרים לצורך העלאת רמות האנרגיה ושיפור הביצועים. היחסיות הנכונה של חלבונים, פחמימות, שומנים, סיבים ועוד גם כן מהווים גורם משמעותי בהצלחת התהליך.

לסיכום, ישנה חשיבות רבה להתאמת ארוחות מסודרות בהתאם לאימונים ולמטרות המדויקות. אשמח לעמוד לרשותכם ולבנות עבורכם תפריט תזונת ספורט שיוביל אתכם להצלחה המיוחלת!

לשאלות או להתאמת תפריט אישי ע"י תזונאית ספורט מוסמכת,

מומלץ ליצור עמי קשר עוד היום בטלפון 054-3192961

או להשאיר פרטים בטופס ואצור עמכם קשר בהקדם האפשרי.צרו קשר ללא התחייבות

כתבות:

גורמים לשחיקת סחוס

מהם הגורמים לשחיקת סחוס בברכיים?

כאבים המתגברים בעמידה ממושכת, פעילות גופנית מאומצת, הליכה בעליה, עליה וירידה במדרגות ויכולים להיות מלווים בנפיחות ,מים בברך, וקושי בדריכה על הרגל. מהם הגורמים לשחיקת